Czy naturalna antykoncepcja jest skuteczna?...
Naturalne metody zapobiegania ciąży oparte są na kryteriach biologicznych. Do metod tych zaliczamy: kalendarzyk, obserwację śluzu. stosunek przerywany, metoda terimiczna. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.
Metodę kalendarzową Ogino – Knaussa.
Niestety jest ona mało skuteczna. Mogą ją stosować kobiety regularnie miesiączkujące, takie, które chcą uniknąć ciąży, ale dla których ewentualna ciąża nie będzie dramatem. Metoda ta wymaga wstrzymania się od współżycia w okresie teoretycznie płodnym, tzn. u kobiet miesiączkujących co 28-30 dni między 10 a 18 dniem cyklu płciowego.
Metodę termiczną.
Opiera się na wpływie żeńskich hormonów płciowych na temperaturę ciała kobiety. W czasie działania estrogenów, czyli do jajeczkowania temperatura jest niższa, natomiast po owulacji, pod wpływem progesteronu temperatura podwyższa się. Przy prawidłowym stosowaniu tej metody skuteczności jej jest dość wysoka.
Metodę obserwacji śluzu Bilingsów.
Polega na obserwacji śluzu szyjkowego, który zmienia się w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Ogólnie można powiedzieć, że w pierwszej fazie cyklu (niepłodnej) w okolicach zewnętrznych narządów płciowych i przedsionka pochwy występuje suchość. Następnie rozpoczyna się okres płodny, który charakteryzuje się wilgotnością w okolicach zewnętrznych narządów płciowych spowodowaną występowaniem przezroczystego, rozciągliwego śluzu. Jajeczkowanie następuje tuż po szczycie wydalania śluzu i wówczas występują dni płodne.
Stosunek przerywany
Najczęstsza metoda antykoncepcyjna w Polsce, niestety najmniej skuteczna. Oprócz niskiej skuteczności nie jest godna polecenia również z powodów psychologicznych. Zmniejsza satysfakcję ze współżycia u obojga partnerów, może prowadzić do nerwic płciowych, przedwczesnego wytrysku, impotencji, braku orgazmu u partnerki.
Dodaj komentarz